Izdelava želodca vpisana v Register nesnovne kulturne dediščine Slovenije
Priprava želodca je bila vpisana v Register decembra 2018 pod številko Rzd-01-18-00020-03.
Združenju izdelovalcev zgornjesavinjskega želodca je uspelo, da se je priprava zgornjesavinjskega želodca vpisala v Register nesnovne kulturne dediščine Slovenije. Postopek vpisa smo začeli že v letu 2015 v okviru izvajanja evropskega projekta Krepitev medgeneracijske pomoči na ravni lokalne skupnosti. Od koordinatorja varstva žive kulturne dediščine, Slovenskega etnografskega muzeja, smo prejeli odgovor, da prijavljena kulturna dediščina odgovarja kriterijem, dokončno pa so pripravo želodca vpisali v register decembra 2018 pod številko Rzd-01-18-00020-03.
Geografsko so tako v prostoru med Logarsko Dolino in reko Sotlo do sedaj vpisane tri enote: Ljubenskim poticam (cvetno nedeljskim butaricam) in Mozirskemu pustu se je pridružil želodec.
Vpis vsebuje prakse, predstavitve, izraze, znanja, veščine in z njimi povezana orodja, predmete, izdelke in kulturne prostore, ki jih skupnosti, skupine in včasih tudi posamezniki prepoznavajo kot del svoje kulturne dediščine. V registru je sedaj vpisanih 68 enot nesnovne kulturne dediščine.
Nesnovno kulturno dediščino nosilci prenašajo iz roda v rod, nenehno poustvarjajo kot odziv na svoje okolje, naravo in zgodovino ter zagotavljajo občutek za identiteto in neprekinjenost s prejšnjimi generacijami. S tem spodbujajo spoštovanje do kulturne raznolikosti in človeške ustvarjalnosti.
Več informacij: